דף הבית >> בית >> בלוג יחד >> שחיתויות הממשלה והלינץ' בעמותות
 
במציאות הישראלית, 98% מהעמותות מבצעות עבודת קודש, אבל כל סיבוב חושף שחיתויות מביא לפגיעה עצומה ביכולתן לגייס משאבים. הדג מסריח מהראש. 

מאת: אור מרוני

מדי כמה שנים מתפוצץ סיפור שחיתות שמערב משרדי ממשלה, עסקנים מושחתים, סכומי כסף עצומים ועמותות.

"הבעיה הראשונה שאני רואה, היא שהחתול מופקד על השמנת. חברי הכנסת יכלו מזמן לחוקק חוקים שימנעו מהם קשרים עם עמותות - אבל זה יפגע באינטרסים שלהם. הח"כים זועקים חמס, מאשימים את העמותות בניהול קלוקל, אבל מקפידים שלא לחוקק חוקים שיפגעו ביכולתם לגייס כספים למאבקים הפנימיים ולהתמודדויות שלהם במפלגתם או במירוץ לכנסת.

"הקוד האתי של מפתחי המשאבים קובע שמפתח המשאבים ישתדל לקבל תמורה קבועה מראש לעבודתו ולא יסכים להשתכר אחוזים ממה שהוא מגייס בפועל, אבל רוב העמותות עניות מדי ולא יכולות לממן שכר של גייס כספים. הדרך היחידה למנוע שחיתויות חוזרות היא בחקיקה שתקבע מדרגות קבועות בחוק לעבודה עם מפתחי משאבים. כלומר: עמותה שתקציבה מתחת לחצי מיליון ₪ בשנה, תוכל לקחת גייס משאבים באחוזים שייקבעו מראש בחוק (10-20% מסכום התרומה באחוזים מופחתים ככל שסכום התרומה עולה). עמותה שתקציבה מעל סכום זה, תקח לה גייס משאבים בתמורה לשכר חודשי שייקבע מראש.

"רק בדרך של חקיקה ניתן יהיה לשים סוף לסיפורי השחיתות שנקשרים בשמן של העמותות, ומביאים בכל פעם מחדש לירידה חדה בכלל התרומות שהציבור מעניק לעמותות בארץ ולאבדן אמון הציבור בעמותות ובפעילותן."
 


רובן המכריע של העמותות בארץ הוקמו במטרה לשפר את החברה הישראלית ולחזק אותה. מתוך כמעט 30,000 עמותות בישראל, רק כמה מאות הן עמותות שהוקמו במטרה לגייס כספים לטובת מועמד כזה או אחר ומתוכן - רק כמה עשרות תהפוכנה לעמותות מושחתות.

מדינת ישראל זקוקה לעמותות שפועלות בתחומה. הן עונות על הכשלים של המדינה במתן מענה לצרכי אזרחיה במגוון תחומים. האזרחים איבדו מזמן את האמון בחברי הכנסת ובאמינותם. אנו רואים בהם מושחתים עד שיוכח אחרת. אסור שהעם יאבד אמון גם בעמותות.

הכותבת היא אור מרוני, מנכ"לית עמותות, מפתחת משאבים מזה 16 שנים והמנהלת של  יחד - בית הספר לפיתוח משאבים לעמותות